Dlaczego OC pojazdu jest obowiązkowe?

Dlaczego OC pojazdu jest obowiązkowe?Kolizja lub wypadek to zdarzenia drogowe, w których może uczestniczyć każdy, nawet najbardziej ostrożny kierowca. Koszty związane z likwidacją szkody komunikacyjnej mogą poważnie nadwyrężyć domowy budżet, a niekiedy wręcz przekraczają możliwości finansowe sprawcy – w tej sytuacji z pomocą przychodzi obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC.

OC – koło ratunkowe podczas zdarzeń drogowych

Zdarzenia drogowe mają miejsce każdego dnia. W wyniku kolizji czy wypadku samochód może mieć uszkodzoną karoserię, wymagać wymiany niektórych części lub remontu – częściowego bądź generalnego. W skrajnych przypadkach konieczna okazuje się kasacja pojazdu. Dla kierowcy oznacza to spore niedogodności, zarówno finansowe, jak i komunikacyjne.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów, które zapewnia parasol ochronny zarówno sprawcy, jak i poszkodowanemu. Sprawca zdarzenia, zakładając, że posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, jest chroniony przed konsekwencjami finansowymi szkód, które zostały wyrządzone osobom trzecim. Inaczej rzecz ujmując, jeśli sprawca wypadku czy kolizji posiada aktualną polisę OC, koszty wynikające ze szkody komunikacyjnej, dotyczącej innego pojazdu, pokryje firma ubezpieczeniowa. Odszkodowanie uwzględnia w tym przypadku koszty naprawy pojazdu, holowania do warsztatu, a także koszty leczenia ewentualnych ofiar.

Więcej na http://www.mtu24.pl/ubezpieczenie-oc-komunikacyjne/

Śmiało można więc stwierdzić, że OC to ubezpieczenie pojazdu, które chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego, choć w każdym przypadku wspomniana ochrona ma inny charakter.

Kradzież auta, skutki wypadku, nieprzewidziane okoliczności

Nieobowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu jest natomiast AC, czyli autocasco. Ubezpieczenie pojazdu AC chroni samochód niezależnie od okoliczności – ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania i pomoc w każdej sytuacji, także wtedy, gdy sprawca zdarzenia jest nieznany lub nie można go namierzyć, szkoda stanowi wynik działań przyrody, np. huraganu, kolizji z dzikimi zwierzętami, a także w sytuacji, gdy właściciel uszkodzonego samochodu jest jednocześnie sprawcą zdarzenia.

W przeciwieństwie do OC, szkodę w przypadku autocasco należy zgłosić bezpośrednio do własnego ubezpieczyciela.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.